USA mogą nie powstrzymać Arabii Saudyjskiej przed wzbogacaniem uranu

Obawy Waszyngtonu, że i Rijad w końcu może uruchomić militarny program nuklearny nie są nieuzasadnione. To odległa wizja, ale władze USA mogą nie powstrzymać Arabii przed produkcją koncentratu uranu i własnego paliwa.

W ostatnich latach Arabia Saudyjska poszukiwała na swoim terytorium złóż uranu, które mogłyby posłużyć do wytwarzania własnego paliwa. Znalazła duże jego ilości w czterech miejscach, a prace prowadzone w jednym z nich, niedaleko al-Ula, rzekomo przy pomocy Chin, wzbudziły niepokój, bo mogły też wskazywać na budowę zakładu tworzenia koncentratu uranu.

Póki co nie udało się ani potwierdzić, ani zaprzeczyć saudyjskim planom wydobywania uranu i produkcji koncentratu (nazywanego też żółtym ciastem, ang. yellow cake). Wynika z tego, że dotychczasowe działania saudyjskie na pewno sprowadzały się do identyfikacji i oceny posiadanych złóż. Ale trzeba być prawdomównym : nie wiadomo czy nie rozpoczęły działań zmierzających do rozpoczęcia wydobycia i produkcji koncentratu. Jednocześnie władze w Rijadzie nie ustają w naciskach na to, aby wydobywać własny uran i wzbogacać go u siebie.

Cały artykuł dostępny jest na BiznesAlert.pl Link